Forum-Gry.Sport.Rozrywka.Motoryzacja.

Gry-Metin2.CounterStrike.ManagerZone.Plemiona.LandwirtsfachtsSimulator2009.18wosHaulin.Sport.Muzyka.Samochody.

#1 2010-04-04 12:58:15

 Nikodemik

Administrator

8531825
Skąd: Wódka
Zarejestrowany: 2010-04-02
Posty: 30
Punktów :   
WWW

Zasady MMA

Przedstawiamy pełny zapis "Unified Rules of Mixed Martial Arts" oryginalnie opracowanych przez komisję sportową stanu New Jersey, która jako pierwsza wprowadziła ujednolicone zasady MMA.

W 2000 roku komisja sportowa stanu New Jersey (USA) "New Jersey State Athletic Commission" jako pierwsza wprowadziła ujednolicone zasady MMA (Unified Rules of Mixed Martial Arts). Od tego czasu wiele innych stanów przyjęło ten zestaw zasad, w celu ujednolicenia reguł dotyczących mieszanych sztuk walki.

Jeśli gala MMA ma być usankcjonowana, to organizator musi bezwzględnie zastosować się do zasad zawartych w "Unified Rules of Mixed Martial Arts". Z pewnych względów niektóre organizacje wprowadzają zmiany do tych zasad. Przykładem może być IFL, gdzie uderzenia łokciami w głowę są traktowane jako faul. Na mniejszych, półprofesjonalnych galach MMA stosuje się trochę bardziej rygorystyczną wersję "Unified Rules..." ze względu na mniejsze doświadczenie zawodników.

Poniżej przedstawiamy pełny zapis "Unified Rules of Mixed Martial Arts" oryginalnie opracowanych przez komisję sportową stanu New Jersey:

Kategorie wagowe

1. musza do 57,1 kg
2. kogucia 57,15 kg do 61,18 kg
3. piórkowa 61,23 kg do 65,72 kg
4. lekka 65,77 kg do 70,26 kg
5. półśrednia 70,3 kg do 77,06 kg
6. średnia 77,11 kg do 83,86 kg
7. półciężka 83,91 kg do 92,94 kg
8. ciężka 92,5 kg do 120,15 kg
9. super ciężka powyżej 120,2 kg

Obszar walki

1. Obszar walki nie powinien być mniejszy niż 5,4 m x 5,4 m i nie większy niż 9,7 m x 9,7 m. Powinien być pokryty materiałem zatwierdzonym przez komisarza z przynajmniej 2,5 cm warstwą pianki. Takie pokrycie powinno wychodzić poza sam obszar walki i zakrywać również krawędź platformy. Nie dopuszczone jest stosowanie pokryć gumowanych ani żadnych innych.
2. Obszar walki nie powinien być wyżej niż 1,2 m ponad podłogę budynku i powinien mieć odpowiednie schody lub rampę dla uczestników.
3. Obszar walki powinien być otoczony siatką wykonaną z materiału, który powstrzyma zawodników przed wypadnięciem lub przebiciem się na podłogę lub widzów. Taka siatka może być np. pokryta winylem. Wszystkie metalowe części powinny być przykryte w sposób zatwierdzony przez komisarza, tak aby nie powodowały otarć/ran u zawodników.
4. Obszar walki powinien mieć dwa osobne wejścia.

Stołek

1. Stołek ringowy zaakceptowany przez komisarza powinien być dostępny dla każdego zawodnika.
2. Odpowiednia ilość stołków lub krzeseł zaakceptowanych przez komisarza, powinna byc zapewniona dla sekundantów każdego z zawodników. Taki stołki lub krzesła powinny być umieszczone w pobliżu narożnika każdego z zawodników.
3. Wszystkie użyte stołki lub krzesła powinny być dokładnie umyte lub wymienione po każdym pojedynku.

Wyposażenie

1. Do każdego pojedynku promotor powinien zapewnić czyste wiadro na wodę i czystą plastikową butelkę na wodę, w każdym z narożników.
Specyfikacja bandaży do dłoni
1. We wszystkich kategoriach wagowych bandaże na dłoniach każdego z zawodników powinny być z miękkiej gazy, nie dłuższej niż 11.8m i szerokiej na 5cm. Powinna ona być zabezpieczona chirurgiczną taśmą nie dłuższą niż 3m i szeroką na 2,5cm, dla każdej ręki.
2. Chirurgiczna taśma samoprzylepna powinna być umieszczona bezpośrednio na obu dłoniach dla bezpieczeństwa w pobliżu nadgarstka. Taśma może przechodzić dwukrotnie po tylnej części dłoni, aby ochraniać nadgarstki gdy dłonie są ściśnięte w pięści.
3. Bandaże powinny być równomierne rozłożone na dłoni.
4. Bandaże i taśmy powinny być nałożone na dłonie zawodnika w szatni w obecności inspektora i menadżera/sekundanta jego przeciwnika.
5. W żadnym wypadku rękawice nie powinny być nałożone na dłonie zawodnika, dopóki nie uzyska się pozwolenia od inspektora.

Ochraniacze na szczękę

1. Wszyscy zawodnicy muszą mieć założony ochraniacz na szczękę podczas pojedynku. Każdy ochraniacz na szczękę musi być sprawdzony i zatwierdzony przez lekarza ringowego.
2. Runda nie może się rozpocząć zanim każdy z zawodników nie założy ochraniacza.
3. Jeśli w trakcie pojedynku ochraniacz mimowolnie wypadnie z usta zawodnika, to sędzia powinien poprosić o przerwę (czas), wyczyścić ochraniacz i umieścić go w ustach zawodnika bez przerywania akcji.

Ochraniacze

1. Mężczyźni muszą nosić ochraniacz krocza (suspensor) zatwierdzony przez komisarza.
2. Kobietom zabrania się noszenia ochraniaczy na krocze.
3. Kobiety muszą nosić ochraniacz piersi. Ochraniacz ten musi zostać zatwierdzony przez komisarza.

Rękawice

1. Rękawice do każdej walki o tytuł powinny być nowe i nie zniszczone.
2. Wszyscy zawodnicy powinni nosić rękawice 4, 5 lub 6 uncji, które zapewnia promotor i zatwierdza komisja.

Strój

1. Każdy zawodnik powinien nosić spodnie do MMA, obcisłe szorty "rowerowe" lub spodenki do kick-boxingu.
2. Zabronione jest noszenie GI lub koszulki w trakcie pojedynku.
3. Zabronione jest noszenie butów (zapaśniczych) w trakcie pojedynku.

Wygląd

1. Każdy zawodnik musi być dokładnie ogolony, najlepiej tuż przed galą. Dozwolone są krótko przycięte wąsy.
2. Dłuższe włosy powinny być spięte z tyłu głowy, tak aby nie przysłaniały widoku obu zawodnikom, ani nie zasłaniały twarzy zawodnika.

Długość rund

1. Każdy pojedynek, którego stawką NIE jest pas mistrzowski powinien mieć 3 rundy po 5 min. z 1 minutową przerwą pomiędzy rundami.
2. Każdy pojedynek, którego stawką jest pas mistrzowski powinien mieć 5 rund po 5 min. z 1 minutową przerwą pomiędzy rundami.

Zatrzymywanie pojedynku

1. Sędzia ringowy i lekarz są wyłącznymi arbitrami pojedynku i są jedynymi osobami upoważnionymi do wejścia na obszar walki w każdym momencie pojedynku. Mają również jako jedyni możliwość przerwania pojedynku.

Sędziowanie

1. Wszystkie pojedynki będą oceniane i punktowane przez trzech sędziów.
2. System 10'cio punktowy jest standardowym systemem punktacji pojedynku. Według systemu 10'cio punktowego, 10 punktów zostaje przyznanych zwycięscy rundy a 9 punktów lub mniej przegranemu. Wyjątkowo wyrównane rundy mogą zostać ocenione punktacją 10-10.
3. Sędziowie powinni oceniać techniki mieszanych sztuk walki, takie jak skuteczne uderzenia, skuteczną pracę w parterze, kontrolę obszaru walki, agresję i skuteczną obronę.
4. Ocena powinna być wykonywana według kolejności przedstawionej w pkt. 3. Czyli według tego najwięcej punktów przyznawanych jest za skuteczne techniki uderzane, następnie za techniki parterowe, kontrolę obszaru walki, agresję i skuteczną obronę.
5. Skuteczne techniki uderzane (stójkowe) są oceniane na podstawie ilości mocnych, czystych i legalnych uderzeń wyprowadzonych przez zawodnika.
6. Skuteczny parter jest oceniany na podstawie legalnych obaleń i zmian pozycji. Przykładem może być obalenie z pozycji stojącej do dosiadu, obejście gardy do dosiadu, i aktywne używanie gardy przez zawodnika na dole, przy próbach ataku.
7. Kontrola obszaru walki jest oceniana na podstawie tego kto dyktuje tempo, płaszczyznę i pozycję walki. Przykładem może być skuteczna defensywa przed próbami obaleń ze strony zawodnika parterowego i punktowanie go w trakcie wymian w stójce; sprowadzanie zawodnika do parteru i wymuszanie walki w tej płaszczyźnie; tworzenie zagrożenia przez próby poddań, przechodzenie gardy aby osiągnąć dosiad i tworzenie sytuacji do skutecznych uderzeń.
8. Skuteczna agresja oznacza poruszanie się do przodu i wyprowadzanie efektywnych uderzeń.
9. Skuteczna defensywa oznacza unikanie nokautujących ciosów, obaleń i niekorzystnych zmian pozycji.
10. Następujące kryteria powinny być stosowane przy punktacji rundy:
a) Runda powinna być oceniona 10-10 wtedy kiedy obaj zawodnicy walczą na równym poziomie i żaden nie wykazuje dominacji.
b) Runda powinna być oceniona 10-9 wtedy kiedy jeden z zawodników ma trochę większą przewagę stosując skuteczniejsze uderzenia, lepszy parter lub inne techniki.
c) Runda powinna być oceniona 10-8 wtedy kiedy zawodnik wyraźnie dominuje nad swoim przeciwnikiem w stójce lub parterze.
d) Runda powinna być oceniona 10-7 w przypadku kiedy dominacja któregoś z zawodników jest szczególnie widoczna.
11. Sędziowie powinni brać pod uwagę czas jaki zawodnicy spędzają w stójce lub parterze:
a) Jeśli zawodnicy więcej czasu spędzają w parterze to:
- skuteczne poddania oceniane są w pierwszej kolejności,
- skuteczne uderzenia oceniane są w drugiej kolejności
b) Jeśli zawodnicy więcej czasu spędzają w stójce to:
- skuteczne uderzenia oceniane są w pierwszej kolejności
- skuteczne poddania oceniane są w drugiej kolejności
c) Jeśli zawodnicy jednakową ilość czasu spędzają w stójce i parterze to równy nacisk w punktacji stawia się na techniki parterowe i stójkowe.

Ostrzeżenia

1. Arbiter powinien wystosować jedno ostrzeżenie w przypadku następujących przewinień. Jeśli po pierwszym ostrzeżeniu przewinienie się powtarza, to można zastosować odpowiednie kary: odjęcie punktów lub dyskwalifikacja.
a) trzymanie i łapanie za siatkę
b) trzymanie lub łapanie za spodenki lub rękawice przeciwnika


Człowiek na starość nie mądrzeje lecz staje się ostrożny - E.Hemingway   Forum służy wam pomocą!

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.nhl-manager.pun.pl www.gim16klasa1b.pun.pl www.m2forum.pun.pl www.akilian.pun.pl www.msg.pun.pl